Systemy zabezpieczające przed zabrudzeniem – tkaniny łatwoczyszczące (easy clean lub aqua clean) - Befame

Systemy zabezpieczające przed zabrudzeniem – tkaniny łatwoczyszczące (easy clean lub aqua clean)


Tkaniny zabezpieczone systemami umożliwiającymi czyszczenie samą wodą w większości przypadków czyści się rzeczywiście w łatwy sposób i na tapicerce nie pozostają widoczne plamy. Musisz jednak wiedzieć, na czym polega impregnacja tego typu, by dobrze zrozumieć jej działanie.

W procesie produkcji włókna tkaniny impregnowane są specjalnymi preparatami, uniemożliwiającymi przywarcie zabrudzenia do struktury włókna, stąd tak łatwo je usunąć. Niestety systemy te często nie zatrzymują cieczy na powierzchni materiału, ponieważ pomiędzy włóknami pozostają mikroskopijne przestrzenie, przez które zabrudzenia rozpuszczone wodą w trakcie czyszczenia mogą przenikać do wnętrza mebla. Szczególnie dobrze widoczne jest to w przypadku tkanin o widocznym splocie, tzw. plecionek. Jeśli więc nasz mebel często jest brudzony substancjami organicznymi (mleko, wino, soki itp.), to po pewnym czasie może być źródłem przykrego zapachu. W włókninie czy piance tapicerskiej mogą przecież zachodzić procesy gnilne.

Podsumowując, impregnacja easy/aqua clean to łatwe czyszczenie zewnętrznej powłoki tkaniny – bardzo przydatna możliwość w przypadku powstawania przypadkowych zabrudzeń, szczególnie tych o zwartej strukturze, tzw. plam suchych, które samoistnie pozostają na powierzchni tkaniny. Z uwagi jednak na brak gwarancji ochrony przed wnikaniem płynów do wnętrza mebla zachowanie ostrożności jest zdecydowanie dobrą praktyką.

Podczas wyboru tkaniny możesz także poszukać kolekcji, które zabezpieczane są w inny sposób. Alternatywą są tkaniny typu water repellent (link) lub tkaniny łączące oba systemy, które na poziomie produkcji przechodzą proces zabezpieczania pojedynczych włókien, a następnie gotowej tkaniny (na rynku znane jako Zero Spot System lub Nano Stop System).

Powrót do Wiedza