Trudnopalność tkaniny tapicerskiej - Befame

Trudnopalność tkaniny tapicerskiej


Jedną z częstszych przyczyn pożarów w mieszkaniach i pokojach hotelowych jest pozostawiony niedopałek papierosa lub innego typu przypadkowe zaprószenie ognia. Wielu producentów mebli i komponentów do ich produkcji, w tym tkanin tapicerskich, zabezpiecza je dodatkowo preparatami utrudniającymi zapalenie lub używa trudnozapalnych materiałów podczas produkcji. W przypadku mebli dedykowanych indywidualnemu odbiorcy nie jest to wymagane prawem, ale dla wielu klientów taka dodatkowa ochrona jest dużym atutem. W przypadku mebli użytkowanych w miejscach publicznych wymagania są bardziej restrykcyjne – tu prawo unijne narzuca nam pewne normy (tak więc normy te obowiązują także w Austrii, Belgii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Luksemburgu, na Litwie, Łotwie, Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech i Wielkiej Brytanii).
W zależności od przeznaczenia mebla możemy (lub musimy, jeśli prawo nam to nakazuje) zwrócić uwagę na spełnianie przez tkaninę dwóch norm:

  • Norma Europejska EN 1021-1 „Meble. Ocena zapalności mebli tapicerowanych. Część 1: źródło zapłonu: tlący się papieros.”
  • Norma Europejska EN 1021-2 „Meble. Ocena zapalności mebli tapicerowanych. Część 2: Źródło zapłonu: równoważnik płomienia zapałki.”

W pierwszym przypadku szukaj na próbniku oznaczenia przedstawiającego papieros, w drugim – zapałkę. Pamiętaj także, że wielu producentów tkaniny spełniające te normy ma możliwość wyprodukować na zamówienie. W takim wypadku wybierając tkaninę warto zapytać, czy jest możliwość zamówienia jej w wersji zgodnej z normami trudnozapalności.

W przypadku obu norm test niepalności dotyczy całego mebla i nie może opierać się jedynie na badaniu jednej z jego części składowych np. tkaniny, lecz musi odbywać się na meblu wraz ze wszystkimi elementami wchodzącymi w jego skład (pianka, włóknina, elementy konstrukcyjne). Zastosowanie tkaniny ocenionej pozytywnie pod względem trudnozapalności, zwiększa oczywiście prawdopodobieństwo osiągnięcia pozytywnych wyników testów przeprowadzanych na gotowym meblu.

Powrót do Wiedza